Дніпропетровщина переходить на новий рівень у вирішенні питань сирітства

29 бер. 2013
Впродовж двох місяців 2013 року створено 7 дитячих будинків родинного типа і 21 приймальну сім'ю. А це означає, що ще 100 дітей знайшли ту, рідну сім`ю.

Про це повідомив голова Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Колєсніков під час Всеукраїнської наради присвяченого реалізації соціальних ініціатив Президента України в сфері захисту прав дітей. Нарада пройшла під головуванням Міністра соціальної політики України Наталії Королевської та за участю уповноваженого Президента України з прав дитини Юрія Павленка.

У Дніпропетровській області вже створено 109 дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) і 368 прийомних сімей. А це означає, що 1000 397 дітей знайшли своїх нових батьків. Тільки в 2012 році створено 43 дитячих будинки сімейного типу та 112 прийомних сімей, в яких виховуються 428 дітей.

«Для того щоб діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, як можна швидше знайшли свою сім`ю, в регіоні ведеться активна робота щодо підготовки кандидатів у усиновлювачів, батьків-вихователів. Створений тренінговий центр, який готує їх до спільного життя з дітьми », - сказав Дмитро Колєсніков.

Він підкреслив, що за два роки в таких центрах пройшли навчання 340 кандидатів в опікуни та опікунів і 428 кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі. Підвищили кваліфікацію більше 440 прийомних батьків та батьків-вихователів.

За останні 2 роки в рамках обласного проекту «Родина для дитини» 926 діти усиновлені та визначені в сімейні форми виховання з державних установ.

Таким чином, за 2-3 роки Дніпропетровщина планує максимально перейти на формат сімейного виховання цих категорій дітей.

Губернатор зазначив, що інтернатна система сформувалася ще в післявоєнні роки. І існувала з тих пір десятиліттями. Але як показує практика, діти - вихованці дитячих будинків виходять у дорослий світ, не маючи реального уявлення про життя. Тому Дніпропетровщина відходить від цієї, давно отжітой, системи. Для цього в області спільно з благодійним фондом Ріната Ахметова реалізується проект «Родина для дитини».

Підтвердженням ефективності такої системи є тисячі дітей, які знайшли своїх батьків. На початок 2011 року в інтернатних закладах області перебувало 2,3 тисячі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За два роки - 2011-й і 2012-й - 926 з них знайшли нові сім`ї. За 2 місяці цього року свою сім`ю знайшли ще 100 дітей. У цьому році стоїть завдання скоротити кількість дітей, які перебувають в інтернатах, з 1070 до 500.

«Фактично - це фінішна пряма. І 2013 рік має стати новим етапом у цій роботі. Тепер Дніпропетровщина переходить на новий рівень вирішення цього питання і більше уваги концентрує також на профілактиці соціального сирітства. Наша мета - звести до мінімуму випадки, коли дитину забирають із сім`ї », - сказав Дмитро Колєсніков.

«Ми пройшли непростий шлях, на якому зіштовхнули з низкою складнощів, - опір інтернатної системи, нерозуміння проблеми на найвищому рівні, відсутність позитивного досвіду. І завдяки цьому проект «Родина для дитини» продемонстрував вагомі результати. Але як для нас, так і для області, важливі не цифри і показники влаштування в сім`ї, але і якість результатів. Оскільки пріоритет - дитячі долі, а не цифри », - сказав директор Фонду Ріната Ахметова« Розвиток України Анатолій Заболотний.

За статистикою на Дніпропетровщині з 9000 дітей-сиріт, 6500 «осиротіли» при живих батьках. Губернатор підкреслив, що на даному етапі дуже важливо зосередити увагу на роботі з кризовими сім`ями.

У минулому році в реабілітаційних центрах для дітей-інвалідів Дніпропетровщини кількість ліжко-місць збільшилася більше ніж у 2 рази

На Дніпропетровщині розширюється мережа центрів реабілітації дітей з обмеженими фізичними можливостями. У минулому році кількість ліжко-місць для таких малюків збільшилася більше ніж у 2 рази.

Губернатор підкреслив, що за останні два роки в рамках реалізації проекту «Родина для дитини» області вдалося досягти значних успіхів у профілактиці соціального сирітства та розвитку сімейних форм виховання.

Це дало можливість переглянути необхідність великої кількості таких установ у містах і районах області. Зокрема, відбулося реформування будинків дитини Дніпропетровщини.

Протягом двох років на базі чотирьох будинків дитини в Дніпропетровську, Кривому Розі, Дніпродзержинську та Нікополі були створені відділення ранньої медико-соціальної реабілітації дітей з обмеженими фізичними можливостями, ураженням нервової системи, вродженими вадами розвитку, затримкою психо-комунікативного розвитку, які виховуються в сім`ях . Їх місткість в 2011 році склала 150 реабілітаційних ліжок.

А з 1 вересня 2012 два будинки дитини Дніпропетровська та Нікополя були повністю перепрофільовані в спеціалізовані Центри медико-соціальної реабілітації дітей, розраховані на 170 ліжок. У тому числі 25 ліжок для спільного перебування дітей з матерями.