Медицина стане КЛАССною!

25 січ. 2013
У січні 2013 року Кабмін прийняв постанову про повернення щорічних профілактичних медоглядів школярів в учбові заклади.

Про те, як медогляди будуть проходити в Дніпропетровську, ми розпитали доцента кафедри факультетської педіатрії та медичної генетики Дніпропетровської медичної академії, лікаря-педіатра вищої категорії Олену Агафонова, яка виступила на прес-конференції «Плюси і мінуси медоглядів у школах» в прес-центрі « Дніпра вечірнього ». - Проведення медоглядів дітей у школах нашого міста - це не просто повернення до колишньої практики, - сказала Олена Олександрівна. - Оскільки зараз в області йде реалізація медичної реформи, зміни неминучі. Якщо раніше для медоглядів у школах традиційно формувалася бригада лікарів, в яку в обов`язковому порядку входили педіатр, хірург, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, а також по можливості деякі вузькі фахівці - кардіолог, ендокринолог, невропатолог, то зараз ці лікарі ставляться вже до різних рівнів надання медичної допомоги. І щоб зібрати їх разом, потрібно добре продумати механізм взаємодії медиків в умовах реформи охорони здоров`я. Тому розповісти в деталях, як система шкільних медоглядів буде з нового навчального року працюватиме на практиці, зараз ніхто не зможе. Поки є лише розпорядження Кабміну і Міністерства освіти, а МОЗу ще належить вирішити, як все це організувати технічно. Що стосується особливостей медогляду в шкільних стінах, то, за словами Олени Агафонової, його головна перевага - це можливість масово охопити увагою фахівців практично всіх школярів, що дозволить запобігти або виявити на ранній стадії багато захворювань: сколіоз, плоскостопість, проблеми із зором, гастропатологіей і т.д. Адже не секрет, що на профілактичний прийом в поліклініку потрапляли далеко не всі діти - багато батьків воліли просто домовлятися з медиками про довідку. Другий аргумент «за» - це швидкість і оперативність шкільного огляду, оскільки лікарі мають можливість прийняти велику кількість дітей за досить короткий проміжок часу, тоді як в умовах амбулаторії цей процес сповільнений. Нарешті, третій плюс - це те, що дитина не боїться проходити медогляд "за компанію" з друзями та однокласниками, а цілеспрямований похід в поліклініку до лікаря у багатьох школярів викликає справжню паніку. У той же час є у шкільних медоглядів і ряд мінусів. По-перше, відсутність при огляді батьків, які, на відміну від дитини, готові чесно і докладно відповідати на питання лікарів, розповідаючи, що їх чадо їсть на сніданок, скільки годин на день проводить за комп`ютером і чи займається фізкультурою. - Як показує практика, діти схильні бачити в медпрацівників певну небезпеку і частенько прибріхують, відповідаючи на подібні, важливі для нас питання, - говорить Олена Агафонова. Мінус номер два - це неможливість забезпечити в шкільних стінах необхідні умови для огляду, що передбачають ізольованість лікаря і пацієнта від сторонніх і конфіденційність їх спілкування. Третій недолік - це порушення навчального процесу, адже через медогляду школярі будуть «випадати» із звичного розпорядку мінімум на кілька годин. Але, за словами Олени Олександрівни, вищеперелічені плюси і мінуси відносні - все залежить від того, наскільки грамотно система шкільних медоглядів в умовах реформи охорони здоров`я буде організована на практиці. В цілому ж, на думку фахівця, будь медогляд - це за визначенням добре, адже він дозволяє не тільки своєчасно виявити захворювання і надати кваліфіковану допомогу, а й привчає пацієнтів до думки про користь профілактики, а не тільки необхідності лікування хвороб. - Хочу також зробити акцент на тому, що з впровадженням шкільних медоглядів зростає ступінь відповідальності батьків за здоров`я дітей, - сказала Олена Агафонова. - Адже при профілактичному огляді лікарі при необхідності будуть направляти школярів на дообстеження або прийом до вузьких спеціалістів, і вже від батьків залежить, наскільки точно і своєчасно ці рекомендації будуть виконані. Хочу також відзначити, що профілактичні медичні огляди у школах - це перший етап виявлення проблем у здоров`ї дітей, надалі школярі можуть отримати консультації не лише в амбулаторіях, але і в різних підрозділах медакадемії. Так, співробітники нашої кафедри, працює на базі міської дитячої клінічної лікарні № 1, ніколи не відмовляють у консультаціях пацієнтам, що потребують більш докладних рекомендаціях лікарів. Так що можливість додатково обстежити дитину, що пройшов профілактичний медогляд, є завжди - було б бажання батьків!