На залізничному вокзалі встановили меморіальну дошку на честь жертв нацизму

15 трав. 2013
У Дніпропетровську з'явилася меморіальна дошка пам'яті мирним жителям, яких викрали в німецький полон. Жертви нацизму радіють, що їх нарешті визнали і пригадали, що вони хоч і мирні жителі, але постраждали не менше останніх.

Відбулося відкриття меморіальної дошки пам`яті жертв нацизму, яких примусово вивозили в фашистську Німеччину під час Другої світової війни. Дошку встановили на будівлі центрального залізничного вокзалу Дніпропетровська.

«У Дніпропетровську 97 меморіалів, присвячених періоду війни, але нічого подібного ще немає. Адже цей меморіал нагадує про тисячі мирних жителів: жінок і дітей, яких вивезли на роботи до Німеччини », - зазначила заступник міського голови Олена Лозенко.

Проект реалізували за рахунок міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд« Взаєморозуміння і толерантність ». Саме вони займаються відновленням пам`яті про сотні тисяч мирних жителів, загиблих під час війни.

«Сьогодні ми присутні на відкритті меморіальної дошки в пам`ять про тих десятках тисяч жителів Дніпропетровська, яких викрали в концентраційні табори Німеччини і Австрії, а в кінці місяця у Магдалинівці відкриється меморіал у пам`ять полонених мирних жителів, які на околиці населеного пункту рили протитанкові окопи і там ж їх розстріляли, - розповів президент організації Ігор Лучніков. - Також з нашою допомогою зараз реалізується чотири проекти на Луганщині і всі вони в пам`ять про людей, яких гнали на примусові роботи до Німеччини ».

Автор меморіальної дошки - заслужений архітектор України Володимир Положій. Він працював над ескізом близько півроку, спочатку вирішував, що буде зображено на дошці, а потім виносив проект на обговорення колег. А ось «Гранитчик» Олександру Прилипко знадобилося всього два тижні, щоб нанести зображення на гранітну дошку.

«Я працював всі свята, поки всі відпочивали, робив цю дошку. Найскладнішим у цій роботі виявилося перенести збільшене зображення з ескізу на камінь », - розповів Прилипко.

На урочистому мітингу, присвяченому установці пам`ятної дошки почесними гостями були городяни, які вижили в німецькому полоні. Більшість з них просто раділи, що нарешті в останні роки їх визнають не ізгоями суспільства, а жертвами війни. Адже в радянський період, тих, хто побував у полоні, піддавали дискримінації та обмежували в правах і свободах.

«Мені і боляче і радісно, ​​що сьогодні нарешті визнали і увічнили наші страшні спогади, адже я можу розповідати про жахи роботи в полоні годинами, - розповідає Лідія Кравченко. - У 1943 році мене 8-річну з 6-річною сестрою і мамою насильно вивезли до Німеччини. Там у таборі ми пропрацювали 1,5 року, а потім нас звідти забрав новий господар. Він виявився дуже добрим і просто рятував-забирав білорусів, росіян, українців з таборів під виглядом, що йому потрібна робоча сила. Ми і справді у нього працювали, але не більше, ніж наші ровесники - самі діти господаря. Згодом я дізналася, що працювала пліч-о-пліч з Раймондом Паулсом, а його батько і був нашим добрим господарем ».